fot. Jacek Scheuring, 1994

 

Zajmuje się grafiką i malarstwem cyfrowym, projektuje tapety, dekoracje ścienne, tkaniny, gobeliny, dywany, aranżuje wnętrza a także tworzy grafikę reklamową.

W latach 2001-2009 zajmował się grafiką reklamową oraz tworzył animacje, aplikacje interaktywne i serwisy internetowe między innymi dla takich marek jak Canal+, Ale Kino, Cyfra+, Novartis i wiele innych.

W późniejszym okresie jego zainteresowania skupiły się głównie na dekoracjach wnętrzarskich oraz malarstwie cyfrowym.

Tapety według jego projektów były prezentowane min. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Dla brazylijskiej firmy Tapetah stworzył dwie kolekcje dywanów. „Echa” (2019) złożoną w połowie ze swoich kompozycji, a w połowie z prac swojego ojca (wyróżnienie na targach Abimad’27 w Sao Paulo) oraz kolekcję „Myśli” składającą się z sześciu autorskich kompozycji (2021). Jego dekoracje ścienne oraz dywany zdobią wnętrza publiczne i prywatne w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, USA i w Brazylii.

W swoich pracach z zakresu malarstwa cyfrowego używa tekstur i pędzli z zeskanowanych i wielokrotnie powiększonych naturalnych materiałów takich jak drewno, rośliny czy kamienie. Łącząc je i mieszając ze sobą uzyskuje efekt wyrazistych faktur, które są charakterystyczną cechą jego twórczości. Stylistyka jego prac bliska jest surrealizmowi i abstrakcji, często nawiązująca do fantastyki naukowej i sztuki prehistorycznej.

Od lat popularyzuje i przywraca pamięć o swoim ojcu, Franciszku, i jego twórczości tworząc i prezentując tapety na podstawie jego wielkoformatowych malowideł ściennych min. na Gdynia Design Days, Łódź Design Festival. czy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Kolekcja tapet wg. projektów jego ojca została nagrodzona prestiżowym znakiem Must Have na łódzkim festiwalu w 2017 roku. Poza tym realizuje projekt „P+F Michałek” złożony z autorskich kompozycji w których wykorzystuje szkice i niedokończone prace swojego ojca. Prace powstałe w ramach tego projektu można zobaczyć tutaj.

Absolwent Projektowania i Aranżacji Wnętrz w Związku Polskich Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa” Okręgu Warszawskiego. Samouk w dziedzinie grafiki komputerowej.

 

  • Nominacja do nagrody głównej dla grafiki „Bumerangi w okresie godowym” | 2nd International Print Triennial in Cieszyn (2021)
  • Finalista konkursu IWP „Dobry Wzór” za projekt tapety  „Kongo” (2018)
  • Nominacja Instytutu Wzornictwa Przemysłowego do konkursu „Dobry Wzór” za projekt tapety „Nadmorskie dziewczęta” (2018)
  • Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt stworzenia cyklu tapet inspirowanych malowidłami ściennymi swojego ojca (2017)
  • Nominacja do konkursu „Dobry Wzór” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego za projekt tapety „Ludojad” (2017)
  • Finalista konkursu Antalis Design Awards (2017)

 

 

 

KONTAKT

info@piotrmichalek.eu
Facebook | Pinterest | Instagram

 

FAMILIA

OLECHNICKA – pracownia ceramiki artystycznej
FRANCISZEK MICHAŁEK – życie i twórczość